Як утворилася Земля? Класична теорія появи Землі

Класична теорія появи Землі, яка розповідає, як утворилася наша планета Земля

Вчені висували різні гіпотези, що пояснюють народження Землі. У 18 столітті французи стверджували, що причиною виявилася космічна катастрофа в результаті зіткнення Сонця з кометою. Англійці запевняли, що пролітаючи повз світило астероїд відсік його частину, з якої надалі з’явився цілий ряд небесних тіл. Німецькі вчені просунулися далі. Прототипом утворення планет Сонячної системи вони вважали холодну пилову хмару неймовірних розмірів. Пізніше вирішили, що пил був розпечений. Зрозумілим є одне: утворення Землі нерозривно пов’язане з формуванням всіх планет і зірок, що входять до складу системи Сонця.

[toc]

Великий вибух

Сьогодні астрономи і фізики одностайні в думці, що Всесвіт утворився після Великого Вибуху. Мільярди років тому гігантський вогненна куля розлетівся на шматки в космічному просторі. Це викликало гігантський викид матерії, частинки якої володіли колосальною енергією. Саме потужність останньої заважала елементам створити атоми, змушуючи відштовхуватися один від одного. Цьому сприяла і висока температура (приблизно в мільярд градусів). Але через мільйон років простір охолодився приблизно, до позначки 4000 градусів.

З цього моменту почалося утворення атомів легких газоподібних речовин (водню і гелію). Згодом вони згрупувалися в скупчення, званими туманностями. Такими були прототипи майбутніх небесних тіл.

Поступово частинки всередині оберталися все швидше, нарощуючи температуру і енергію, змушуючи туманність стискатися. Досягши критичної точки, в певний момент запустилася термоядерна реакція, яка посприяла формуванню ядра. Так народилося яскраве Сонце.

Поява Землі – від газу до твердого тіла

Молоде світило володіло потужною силою гравітації. Її вплив послужив причиною формування на різних відстанях інших планет з скупчень космічного пилу і газів, в тому числі і Землі. Якщо порівняти склад різних небесних тіл сонячної системи, стане помітно, що вони не однакові. Меркурій в основному складається з металу, найбільш стійкого до впливу сонячного світла. Венера, Земля мають скельної поверхнею. А Сатурн і Юпітер залишаються газовими гігантами через найбільшої віддаленості. До речі, вони захищають інші планети від метеоритів, відштовхуючи їх від своїх орбіт.

Формування Землі

Формування Землі почалося за тим же принципом, який лежав в основі появи самого Сонця. Відбувалося це приблизно 4,6 мільярда років тому. Важкі метали (залізо, нікель) в результаті гравітації і стиснення проникали в центр молодої планети, утворюючи ядро. Висока температура створювала всі умови для низки ядерних реакцій.

Відбувся поділ мантії і ядра. Виділення тепла плавило і викидало на поверхню легкий кремній. Він став прототипом першої кори. У міру остигання планети летючі гази проривалися назовні з надр. Це супроводжувалося виверженнями вулканів. Розплавлена ​​лава формувала надалі гірські породи. Газові суміші утримувалися на відстані навколо Землі силою тяжіння. Вони склали атмосферу, спочатку без кисню. Зустрічі з крижаними кометами, метеоритами привели до появи океанів з конденсату парів і розтопленого льоду. Материки роз’єднувались, знову з’єднувалися, плаваючи в гарячій мантії. Це повторювалося багаторазово майже 4 мільярди років.

Шлях до життя

Формуючись, Земля посилювала здатність притягувати космічні частинки (камені, астероїди, метеорити, пил). Падаючи на поверхню, вони проникали поступово в надра (діяли відцентрові сили), повністю віддаючи власну енергію. Планета ущільнювалася. Хімічні реакції послужили передумовами утворення перших форм життяодноклітинних. В процесі еволюції, коли почався фотосинтез, народжувалися нові види – вже багатоклітинні. Вони змогли існувати завдяки появі повітря з киснем і озонового шару. За мільйони років одні живі форми зникали через руйнівні обмерзань, потеплінь, виверження вулканів. Збережені знаходили нові ознаки і можливість пристосуватися до умов, що змінилися.

Підсумок

Наша планета виникла з згустку космічного пилу (туманності) під впливом сонячної енергії, термоядерних реакцій і сили тяжіння. Її формування зайняло так багато років, що в порівнянні з цим людина зі своєю життєдіяльністю займає лише мить з точки зору Всесвіту. І він зобов’язаний берегти свій будинок, а не руйнувати його, адже жити йому більше ніде.

Як утворилася Земля? Класична теорія появи Землі
4.3 (85.22%) 23 votes

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *