Як бачать комахи?

Деякі комахи можуть визначати тільки світле і темне, а хтось добре розбирається в відтінках. Як бачать комахи?

Муха різко ухиляється від предмета, метелик вибирає певну квітку, а гусениця повзе до найвищого дерева. У комах, як у людей теж є органи зору, але бачать і сприймають вони світ по-особливому. Своїм виключним зором, недоступним для людини. 

[toc]

Способи бачити світ у комахами. Їх можливість бачити ділиться на три способи:

Всією поверхнею тіла

Цікава особливість, при якій не обов’язково мати очі. Але її великий мінус в тому, що комаха може відрізняти тільки світло від темряви. Ніяких предметів або квітів воно не бачить.

Як же це працює? Світло проходить через кутикулу, зовнішній шар шкіри, і проникає до голови комахи. Там відбувається реакція в клітинах мозку, і комаха розуміє, що на нього падає світло. Такий пристрій доступний не для всіх, але дуже допомагає тим комахою, які живуть під землею, наприклад сліпим печерним жукам. Цей різновид зору є у тарганів, попелиці і гусениць.

Простими очима

Комахам, у яких прості очі пощастило більше. Вони можуть не тільки визначати темряву від світла, але і розрізняти окремі об’єкти і навіть їх форму. Такі очі найчастіше зустрічаються у личинок комах. Наприклад, личинки комарів замість очей мають пігментні плями, які вловлюють світло. Зате у гусениць по п’ять – шість очок з кожного боку голови. Завдяки цьому вона добре розбирається в формах. Але вертикальні об’єкти вона бачить набагато краще, ніж горизонтальні. Наприклад, якщо їй належить вибрати дерево, то вона швидше поповзе до того, що вище, а не до того, що ширше.

Складними очима

Такі очі найчастіше зустрічаються у дорослих комах. Визначити їх можна відразу – зазвичай вони знаходяться з боків голови. Фасеточні очі набагато складніше і різноманітніші всіх інших. Вони можуть розпізнавати форми об’єктів і визначати колір. Одні комахи добре бачать вдень, а інші – вночі. Цікава особливість цих очей і в тому, що вони не бачать всю картину в цілому, а тільки шматочки. І вже в мозку комаха збирає пазл з отриманих зображень, щоб побачити повну картину. Як муха встигає в польоті з’єднати всі шматочки фрагмента? Дивно, але саме в польоті вона бачить краще, ніж в спокої. І для місця посадки будь-яка комаха швидше вибере те, що рухається.

Які кольори бачать комахи?

Метелик і бджола летять до червоного маку. Хоча будова їхніх очей схожа, але бачать вони цю квітку по-різному. Бджола не здатна бачити червоний колір, він для неї як чорний. Весь світ для неї відбивається всього в чотирьох кольорах – червоно-жовто-зелений, синьо-зелений, синьо-фіолетовий і ультрафіолетовий. Але вона розрізняє червону квітку серед інших, тому що він вона багато ультрафіолетових променів. Метелик, навпаки, летить до квітки, тому що бачить червоний колір. Хоча він теж може розпізнавати і ультрафіолетові промені, але рідко звертає на них увагу. В основному метелик бачить світ в таких же кольорах, що й людина.

Так бачать бджоли

Які форми можуть розрізняти комахи?

Комахи живуть інстинктами, і тому форми об’єктів вони добре бачать тільки ті, які їм потрібні для виживання. Їх не цікавлять великі злиті об’єкти, і вони не бачать різниці між колом і квадратом. Зате їх дуже приваблюють дрібні і складні форми, як малюнки на папері. Крім того, зір комах набагато ширше, ніж у людини. Хоча комахи і короткозорі, але вони можуть бачити і запам’ятовувати форми, колір і оточення об’єктів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *