“Криваве полюддя” – вбивство князя Ігоря

В останні роки  князювання Ігор вів  війну з деревлянами. Причиною невдоволення деревлян владою князя була велика данина,яку збирав із них Ігор за допомогою варягів.

Як прийде місяць листопад. – оповідає Костянтин Багрянородний, – “князі з усією Руссю виходять з Києва у землі підвладних слов`ян на полюддя Перебувають там цілу зиму і вертаються у квітні, а тоді споряджають човни в дорогу до Візантії. Таке полюддя було дуже докучливе для місцевого населення. Не тільки треба було доставити тяжку данину – хутра , шкури мед ,віск, чи чого там чекав Київ, – але й удержувати цілу зиму військо, яке певно не поводилося на селі спокійно. Тому слов`янські  племена не раз противилися проти цих важких обов`язків”.

Данину з підвладних слов’янських племен князь не завжди встигав зібрати самостійно, тому часто довіряв окремі поселення своїм воєводам. Так сталося у племені древлян. Збирати частину данини Ігор довірив своєму воєводі Свенельду. Древляни були дуже багаті на продукти і хутро, тому Свенельд зумів зібрати величезну данину. Після того як воїни Свенельда та княжі воїни зустрілися за межами древлянського міста Іскоростень вони почали вихвалятися хто зібрав більше. Воїни Свенельда набрали данини вдвічі більше ніж княжі варяги і дружина Ігора була на межі бунту. Літописець пише що: “Свенельдові вояки при оділися у зброю і одягли, одяги а ми а ми голі!! Ходи княже, з нами по дань, І ти добудеш, І ми”. Під тиском воїнів князь Ігор був змушений піти до древлян і сказати щоб платили більшу данину. Ігореві воїни почали чинити насильство і примушувати древлян віддавати їм те що вони хотіли – це нагадувало звичайне пограбування місцевого населення озброєними варягами.

Після здійснених пограбувань, князь Ігор сказав дружині: “Ідіть з даниною додому, а я вернуся і ще походжу”. Дозволивши своїм воїнам пограбувати місцеве населення і позабирати від нього багато продуктів та дорогих предметів, князь вирішив зібрати додатково данину ще й для себе. Коли князь підійшов до древлянського міста Іскоростень, він відправив до древлян вимогу додати до зібраної данини ще!

Древлянська знать зібралася на раду общини і вирішила наступне: “Як внадиться вовк до овець, то повиносить усе стадо, поки його не вб’ють. Так і буде з нами. Як його не вб’ємо, то нас усіх вигубить”.

Під містом Іскоростень древляни підготували засідку і напали на князя Ігора з його воїнами. В бою всі охоронці князя були перебиті. Захопленого в полон князя древляни замучили: прив’язали його до стовбурів двох нагнутих дерев і відпустили – дерева роздерли його на тіло на дві частини. Сталося це в 945 р.

Причиною повстання древлян стало надмірне збирання данини і пограбування їх княжими воїнами. Князь Ігор частково був винен у цьому, оскільки він не заборонив своїм воїнам грабувати місцеве населення і не врегулював норму зібраної данини – через це відбувся бунт і він став жертвою цього бунту.

По-друге, варто відмітити сваволю княжих воїнів під час збирання данини. Прагнучи надмірно збагатитися воїни Ігора були готові підняти бунт, навіть проти князя. Наймана армія в процесі збору данини часто являла себе нестабільним елементом і призводила до повстань серед місцевого слов’янського населення, яке зазнавало насильства від варягів.

Хто винен у смерті князя Ігоря?

Проаналізувавши цю подію приходимо до висновку, що у смерті князя були винні як наймані воїни так і сам князь. Своїми грабунками варяги довели місцеве населення до бунту, а князь Ігор, який вирішив повторно зібрати данину для себе тільки став провокатором дії проти себе. Доведені до відчаю древляни не мали іншого вибору, крім повстати проти князя-грабіжника і вбити його. Тому що, такі збори данини могли повторитися і на наступний рік, а захистити від варягів і князя було нікому. Для уникнення аналогічних подій у майбутньому потрібно було реформувати збір данини, відмінити полюддя та зробити кількість данини однаковою для всього населення. Іншим питанням, яке гостро стояло перед правителями Русі це наймана армія – досить часто варяги були схильні до бунтів, тому потрібно було їх замінювати на воїнів з місцевих племен.

Залишити відповідь